Czy certyfikat SSL jest Ci potrzebny? 5 powodów dlaczego warto go mieć.

Dlaczego trzeba pamiętać o wdrożeniu certyfikatu SSL na swojej stronie internetowej?

Certyfikat SSL to kluczowy element każdej strony internetowej. Statystycznie w Internecie spędzamy ok 6 godzin i 43 minut, w Polsce według opublikowanych danych w styczniu 2020r. liczba internautów wyniosła 28,1 MILIONA internautów. Przez Internet robimy zakupy, komunikujemy się ze znajomymi, rezerwujemy i kupujemy bilety do kina. Nieustannie wymieniamy dane ze stronami, na które wchodzimy w różnym celu.

Potencjalnie każdy odwiedzający Twoją stronę może w przyszłości zostać Twoim klientem. Od tego jak zabezpieczysz swoja stronę zależy jak szybko nim zostanie.

Co to jest certyfikat SSL?

Żeby nie powtarzać tego co możesz znaleźć w Internecie w prostych słowach można powiedzieć to tak: Certyfikat SSL to fragment kodu lub cyfrowy skrypt, który zawiera dane o właścicielu strony, potwierdza wiarygodność danych umieszczanych na stronie oraz szyfruje dane wymieniane ze stroną np. te wpisywane w formularzach kontaktowych lub do zamówień w sklepach internetowych. Certyfikat SSL to ta kłódka przy adresie strony. Wystawca certyfikatu SSL gwarantuje pokrycie szkód związanych z atakiem hakerów nawet do kilkuset tysięcy EURO.

Czy ktoś może ukraść moje dane?

TAK! Nasze dane są bardzo cenne dla przestępców.

Korzystając z Internetu nieustannie jesteśmy narażeni na ataki hakerów mające na celu wyłudzenie naszych danych. Jeśli chcesz, żeby były one bezpieczne nie korzystaj z sieci publicznych w trakcie logowania do bankowości elektronicznej. Nie wysyłaj swoich danych na stronach, które nie mają zabezpieczenia certyfikatem SSL. Nie instaluj oprogramowania z niepewnego źródła. Dane, które możesz udostępnić mogą posłużyć przestępcą do różnego rodzaju wyłudzeń i kradzieży. Bardzo szybko może się okazać, że nasze konto zostało wyczyszczone albo dane wykorzystane do wyłudzeń.

Czy powinienem wdrażać certyfikac SSL na swojej stronie internetowej?

W zasadzie to pytanie retoryczne, bo oczywiste jest, że chcemy dbać o bezpieczeństwo transakcji i wymiany danych z naszymi klientami. Dlatego taki certyfikat powinien znaleźć się na każdej stronie, którą posiadasz. Jeśli nie chcesz, żeby Twoi klienci nie poszli do konkurencji, bo przy adresie Twojej strony www nie ma zielonej kłódki, to nie powinieneś zastanawiać się ani chwili dłużej. Bo stracony klient, to brak zamówienia, a brak zamówienia to wiadomo… brak $$$. Lepiej nie tracić klientów i pozwalać im przechodzić do konkurencji. Powinni zostać u Ciebie.

certyfikat ssl mrsolutions

Jakie certyfikaty są dostępne na rynku?

Najpopularniejszy certyfikat, z którego korzysta wielu użytkowników stron to Certyfikat DV (Domain Validated) ze względu na dość prosty tryb wydania. Następny to OV (Organization Validation), który jest już o wyższym standardzie uwierzytelniania. Certyfikat EV (Extended Validation), najczęściej wybierany przez banki, instytucje finansowe i inne organizacje, którym zależy na wysokim poziomie zabezpieczeń i najlepszych uwierzytelnianiach. Do ochrony domen z subdomenami wybierane są najczęściej Certyfikaty Wildcard. Jeśli posiadasz kilka domen, możesz zabezpieczyć je certyfikatem Multi-Domain, a wiele domen z subdomenami zabezpieczysz za pomocą certyfikatu Multi-Domain Wildcard.

Na rynku dostępne też są bezpłatne Open SSL, jest ich bardzo mało i nie dają gwarancji otrzymania rekompensaty w przypadku włamania na stronę, o której wspomniałem wcześniej. Musisz też sam dokonywać aktualizacji, co może być problematyczne i czasochłonne.

Czy warto wdrożyć SSL i ile to kosztuje?

Certyfikat SSL wykorzystywany jest w szczególności do ochrony haseł, danych osobowych i numerów kart kredytowych.  Zdecydowanie warto go wdrożyć i pilnować, żeby nie wygasł. Oto 5 powodów dla których powinieneś go wprowadzić:

Zyskujesz zaufanie wśród odwiedzających stronę (Zielona kłódka – znak szyfrowania)
Przyśpieszone działanie serwisu WWW.
Potwierdzenie autentyczności strony WWW.
Ochrona Twoich użytkowników.
Wyższa pozycja w Google.

Inwestycja w sprawnie działający certyfikat zaczyna się od kilkunastu do kilkuset złotych na rok. W stosunku do korzyści jakie ze sobą niesie wdrożenie i ile zamówień możesz stracić nie wdrażając certyfikatu, naprawdę WARTO go mieć.

Jeśli Twoja strona jakimś cudem nie ma jeszcze wdrożonego certyfikatu albo po prostu potrzebujesz wykupić go na kolejny rok skontaktuj się z nami. Pomożemy wybrać, wdrożyć i przypomnimy o kończącym się certyfikacie SSL.